A sertésinfluenza Mexikó után Ázsiában és az Egyesült Államokban is felbukkant. Az antivirális szerek egyelőre képesek megfékezni a kórt, azonban bármilyen mutáció katasztrofális következményekkel járhat. Az USA-ban közegészségügyi vészhelyzetet hirdettek.
A H1N1 az A típusú influenzavírus egyik altípusa, az emberi influenza leggyakoribb okozója. Nevében a H a hemagglutinin proteinre, az N a neuraminidáz proteinre utal. Számos különböző törzzsé mutálódott, köztük a spanyolnátha vírusa, enyhe emberi influenzák vírusai, járványos sertésinfluenza törzsek és a madarakban talált különböző törzsek.
Legalább egy évtizedig keringett észrevétlenül sertésekben az új típusú H1N1 influenzavírus, mielőtt átlépett az emberre - közölték a téma szakértői. Molekuláris elemző módszerekkel sikerült kimutatni, hogy az influenzavírus mutálódott, amikor nemrégiben átlépett a sertésről az emberre - mondta Michael Worobey, az Arizonai Egyetem munkatársa az Egyesült Államok Orvosi Intézete szervezésében, influenzaszakértők részvételével megtartott keddi találkozón.
Öt éve, 2004 elejétől attól rettegett az emberiség, hogy a madárinfluenza vírusának mutálódott változata okoz majd világjárványt. A jóslat valóra válni látszik, még ha ehhez közvetítőre, néhány mexikói sertés segítségére is szükség volt.
Nem tudjuk, mikor vadul tovább a vírus, mikor fog újabb genetikai változáson átmenni, még jobban hozzászoktatva az emberhez. Ha ez bekövetkezik, akár olyan járvány is lehet, mint amelyet az 1968-69-es hong-kongi vírus okozott; szeptembertől júniusig 3 millió magyart betegített meg - mondta Berencsi György, virológus, az orvostudományok kandidátusa.
A sertésinfluenza egy olyan légúti betegség, melyet a sertéspopulációkat megfertőző Orthomyxovirus okoz. (A vírus nemzetközileg ismert angol rövidítése SIV - swine influenza virus). E csoport definíciója nem filogenetikai alapú. Az eddig izolált SIV-törzseket vagy az Influenzavírus C csoportba sorolták be, vagy az Influenzavírus A különböző altípusai közé.
A spanyolnátha ("La Grippe") 1918-19-ben az influenza A vírusának első és egyúttal legpusztítóbb világméretű járványa volt, amely a Föld teljes lakosságának mintegy 20-40 százalékát megbetegítette. Már 1918-ban több áldozatot követelt, mint az egész első világháború; a két évben mintegy 50 millió (a legszerényebb becslések szerint 20 millió, a legdurvábbak szerint 100 millió) ember halt meg a járványban. Ezzel a teljesítményével a spanyolnátha az emberi történelem legtöbb áldozatot szedett járványa. A kórokozó vírus hatékonysága és gyors terjedése a többszöri mutáció eredménye: az áldozatok jobbára védtelenek voltak az új betegséggel szemben.
Tudsz nekem vakcinát szerezni feketén? - Hogy halhat meg valaki influenzától minden előzetes tünet nélkül? Mikor vehet magának vakcinát az, aki nem beteg, nem gyerek, nem vár gyereket és stratégiailag nem fontos? Szájbarágó.